معرفی آلانیا

تاریخچه :

آلانیا در گذشته، بخشی از سرزمین کلیکیا و همچنین بخشی از سرزمین پامفیلیا محسوب می‌شد و بخشی از امپراتوری ایران بود. سپس زیر سلطه و حاکمیت یونانی‌ها و رومی‌ها درآمد. در دوره امپراتوری روم شرقی نیز به آن نام کلنوروس به معنای «کوه زیبا» داده شد. علاءالدین کیقباد، پادشاه سلجوقی در سده ۱۳ میلادی نام شهر را به «علائیه» تغییر داد. در آخر آلانیا در سال ۱۴۷۱ میلادی، ضمیمه امپراتوری عثمانی شد.

آلانیا به دلیل موقعیت استراتژیکی خود که در یک‌ شبه‌جزیره کوچک در دریای مدیترانه در پایین کوه‌های توروس قرار گرفته، همیشه به‌عنوان یک دژ محکم برای بسیاری از امپراتوری‌های مستقر در مدیترانه مانند بطلمیوسی،  سلوکی، روم، بیزانس و امپراتوری عثمانی به شمار رفته است.

آلانیا بزرگ‌ترین اهمیت سیاسی خود را در قرون‌وسطی تحت حکومت سلطان علاءالدین کیقباد که نام شهر از اسم او گرفته شده، به دست آورد. بسیاری از نقاط دیدنی و تاریخی آلانیا آثار به‌جامانده از سلطان کیقباد است، مانند برج قرمز و کارخانه کشتی‌سازی و قلعه آلانیا.

 

alanya delrey.keykobad

قلعه آلانیا ( kizil kule )

قلعه آلانیا یکی از آثار تاریخی آلانیا است. این شهر پر از آثار تاریخی است و این بنا از ارزشمندترین بناهای ترکیه است. این قلعه قرون‌وسطایی در قرن ۱۳ تحت حکمرانی سلجوقیان رم و بعد در تسخیر علاالدین کیقباد درآمد. بسیاری از بناهای معروف آلانیا در نزدیکی قلعه آلانیا قرار دارد.

alanya delrey-alanya

alanya delrey-alanya

قلعه بر روی باقی‌مانده‌های دوران بیزانس و استحکامات دوران روم ساخته شده است و پس از آنکه منطقه تحت امپراتوری عثمانی به صلح رسید، قلعه کاملا به‌صورت دفاعی درآمد و ویلاهای متعددی در قرن ۱۹ در داخل دیوارهای آن ساخته شد. امروزه ساختمان قلعه یک موزه روباز است. دسترسی به بخش روبه‌دریای قلعه با خرید بلیط امکان‌پذیر است، اما بیشتر بخش‌های داخل دیوارها شامل زمین قلعه برای بازدید عموم آزاد است.

alanya delrey-alanya

alanya delrey-alanya

غار داملاتاش :

یکی از غارهای بسیار محبوب آلانیا، غار داملاتاش است. این غار در غرب شبه‌جزیره قرار دارد. غار داملاتاش در سال ۱۹۴۸ به‌صورت اتفاقی توسط یک انفجار دینامیت کشف شد که برای بازنمودن توده سنگ در زمان ساخت بندر آلانیا بود. مردم از طریق دهانه ایجادشده وارد شدند و با آنچه مشاهده کردند، شگفت‌زده شدند. آن‌ها فورا دهانه را بستند و به مکان دیگری برای انفجار رفتند. وقتی این اتفاق‌ها افتاد، گلیپ دره که یک آلانیایی بود، به کارگران گفت که به کارشان ادامه دهند.

 آلانیا

غارداملاتاش :

ماجرای  گلیپ دره:

یک روز او یک خبر جالب در روزنامه خواند که یکی از روزهای وحشتناک جنگ جهانی دوم سربازان آلمانی برای محافظت خود در برابر بمب‌ها در یک غار پنهان شدند. در میان این سربازان یکی از آن‌ها که بیماری آسم داشت، داخل غار درمان شد. زمانی که او این خبر را خواند، به یاد غاری افتاد که کشف شد. او روزنامه را پیش احمد توکوس، معاون شهر آلانیا برد و بعد از نشان دادن روزنامه گفت که اگر این اتفاق در آلمان افتاده، می‌تواند در آلانیا نیز پیش آمده باشد. بعد از آمدن کارشناسان و مقامات به آلانیا اولین تحقیق توسط زمین‌شناس، دکتر تیموچین آیگین و دکتر سلیمان ترکنال انجام شد. گروه دوم که شامل شیمیدان‌ها بود نیز به غار آمدند و بعد از بررسی‌ها به این نتیجه رسیدند که این غار مانند نمونه آن در آلمان است.

گلیپ دره، به شهردار آلانیا پیشنهاد داد که تا مدتی غار و منطقه آن با دروازه‌های آهنی بسته شود تا مانع ورود مردم به غار باشد. سپس با گرفتن عکس‌هایی از غار و فرستادن آن به روزنامه‌ها، این خبر در روزنامه‌ها منتشر شد با این عنوان که «غار کشف‌شده در آلانیا مردم مبتلا به آسم را درمان می‌کند». بعد از این خبر سیلی از جهانگردان به آلانیا آمدند، به صورتی که هتل‌ها قادر به سکنی دادن آن‌ها نبودند؛ بنابراین مردم آلانیا شروع به میزبانی از گردشگران در خانه‌هایشان کردند. برخی از شهروندان از این موقعیت سود بسیاری به دست آوردند. برخی که خانه‌هایی با دوطبقه داشتند، یکی از طبقه‌ها را به یک هتل کوچک تبدیل کردند و کسانی که دو خانه داشتند، یکی را به هتل تبدیل کردند؛ بنابراین آن‌ها اساس گردشگری در آلانیا را پایه گذاشتند. 

درنتیجه تحقیق‌ها، کشف‌شده است که چهار تابع برای درمان بیماری آسم وجود دارد. آرامش و حالت رادیواکتیویته تابع‌هایی است که به فرایند درمان کمک می‌کند. مقدار دی‌اکسید کربن و رطوبت در غار داملاتاش، بیشتر از غار مشابه در آلمان است و این مسئله باعث می‌شود که در غار احساس سرما نکنند. بر طبق تجزیه و تحلیل کارشناسان هوای داخل غار شامل %۲۵ دی‌اکسید کربن، %۷۱ نیتروژن، %۲۰٫۵ اکسیژن و برخی یون‌ها و گازهای رادیواکتیو است.بیمارانی که برای درمان به این مکان می‌آیند، به طبقه بالا می‌روند و خودشان را با اتمسفر غار هماهنگ می‌کنند. بعد به طبقه پایین می‌روند و روی نیمکت‌هایی که برای آن‌ها تهیه شده است، می‌نشینند. بیمارانی که بیش از ۱۰ سال آسم دارند، به‌طور موقت احساس بهبود پیدا می‌کنند. مخصوصا بیمارانی که سن آن‌ها بین ۴۰ و ۶۰ سال است. آن‌هایی که کمتر از ۱۰ سال آسم دارند، می‌توانند کامل درمان شوند. بیمارانی که آسم مزمن دارند، بعد از ۲۱ روز درمان احساس بهبود پیدا می‌کنند.

alanya delrey-damlatas

alanya delrey-damlatas

سپا دره

دره تاریخی سپادره، در ۴۰ کیلومتری مرکز آلانیا قرار دارد. دره به‌وسیله فرسایش آب و یخ و باد به وجود آمده است و لایه‌های آن در طول هزاران سال شکل گرفته است. گونه‌های بسیار کمیابی از گیاهان و جانوران در این دره زندگی می‌کنند.این مکان زیبا و دیدنی که بعد از طی مسافتی به صورت پیاده روی از بین صخره ها و حوضچه های طبیعی زیبا که قابل استفاده و شنا کردن میباشد برای شما قابل رویت میباشد .

در طی مسیر ایستگاه هایی( رستوران، کافه و.. ) جهت استراحت و صرف نوشیدنی و غذا ترتیب داده شده که بتوانید با دید مناظری زیبا از صرف نوشیدنی با عزیزانتان لذت ببرید.

alanya delrey -sapadere

alanya delrey -sapadere

قلعه احمدک 

قلعه احمدک یکی از بناهای دوره علاءالدین کیقباد است و زمانی که سلجوقیان به آلانیا حمله کردند، کیقباد این قلعه را ویران نکرد. در این قلعه بقایای حمام‌های ترکی ، اتاقهای ماساژ زیادی وجود دارد.

alanya delrey

alanya delrey

خانه آتاتورک 

خانه و موزه آتاتورک، یکی از بناهای تاریخی در محله شکرهانه در آلانیا است. آتاتورک در سال ۱۹۳۵ به آلانیا آمد و از این بنا بازدید کرد و برای مدتی در این بنا استراحت کرد. در این موزه بسیاری از وسایل آتاتورک نگه داشته می‌شود.

alanya delrey

کاروانسرا 

به علت وجود بافت تاریخی آلانیا، در این شهر کاروانسراهای تاریخی زیادی وجود دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به کاروانسرای آلانیا، ساراپسا و آلارا اشاره کرد.

alanya delrey

آیتاپ 

شهر بندری و باستانی آیتاپ، در تاریخ ۴۰ سال قبل از میلاد ساخته شده است و توسط همسر آنتیوخوس نام‌گذاری شده است. این شهر در جاده اصلی بین آلانیا و قاضی پاشا قرار دارد و یکی از آثار باستانی ارزشمند آلانیا است.

 alanya delrey

alanya delrey

جهت کسب به روز ترین اخبار به اینستاگرام ما مراجعه کنید وبا مشاورین ما درتماس باشید.