معرفی آنتالیا

 

آنتالیا: ( به ترکی استانبولی : ANTALYA )

شهری بسیار زیبا واقع در قسمت جنوب غربی کشور ترکیه می باشد که با سواحل زیبا دریای مدیترانه، طبیعت زیبا ، بکر و دستنخورده‌اش در بین گردشگران سرتاسر جهان شهرت یافته است. در آنتالیا می‌توانیدترکیب آثار مدرن و سنتی را به خوبی در کنار هم مشاهده کنید. هتل‌های لوکس و زیبایساحلی آنتالیا در کنار آثار تاریخی منحصر به فرد این منطقه هارمونی جالبی را جهت اقامت گردشگران فراهم آورده. این شهر که به عنوان مرکز گردشگری و تفریحی در ترکیه محسوب می‌گردد دارای جاذبه‌های فراوان می‌باشد. در این شهر بلوارهای زیبا بادرختان نخل و لنگرگاه‌ها خود نمائی می‌کند. بافت قدیمی و خاص منطقه که شامل خیابان‌های کم عرض و پیچ در پیچ بوده به همراه خانه‌های قدیمی که توسط دیوارهایقدیمی محصور شده، بسیار جلب توجه می‌کند.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای آنتالیا:

آنتالیا در منطقه مدیترانه و در جنوب غرب ترکیه واقع شده‌است. این شهر از سمت شمالبا شهر بوردور، از جنوب به دریای مدیترانه، از شرق به شهر سریک، از غرب به شهرکورکوتلی و از جنوب غرب به شهر کمر احاطه شده‌است. تنها رودخانه این منطقه رودآکسو می‌باشد که در انتها به آبشار دودن اطلاق می‌شود.
آب و هوای این شهر به‌طور کلی مدیترانه‌ای بوده که در فصل تابستان گرم و خشک و درزمستان معتدل و بارانی می‌باشد. به عبارت دیگر در فصل زمستان امواج هوای گرم ازسوی دریا به طرف ساحل در چرخش بوده و مانع از برودت و سرمای زیاد می‌گردد.
میانگین دما در تابستان بین ۳۰ تا ۳۵ درجه‌است. در زمستان ماه ژانویه دمای هوا به‌طورمتوسط بین ۹ تا ۱۵ درجه می‌باشد؛ و از نظر هواشناسی تا اکنون برف و یخبندان در اینشهر به ندرت دیده شده‌است. به‌طور متوسط رطوبت سالانه در این منطقه ۶۴٪ است.
آنتالیا منطقه‌ای ساحلی می‌باشد که دارای تابستان‌های گرم و طولانی بوده و حتینوشته اذعان شده که در زمستان در ماه‌های ژانویه و دسامبر بارندگی بسیار نادر بوده وباران‌های سیل آسا بیشتر در فصل پاییز دیده شده‌است. به‌طور متوسط در سال ۳۰۰روز آفتابی و ۴۰ تا ۵۰ روز بارانی بوده و میانگین دمای سالیانه حدود ۱۸٫۷ درجه سانتیگراد است.